Jeśli jesteś, tak jak my, przekonany, że zielona herbata jest równie smaczna, co dobra dla Twojego samopoczucia i zdrowia. Czy picie jej przez cały dzień to dobry pomysł? Czy pory dnia są bardziej polecane niż inne: rano, na czczo, po posiłku? Czy lepiej pić zieloną herbatę w ciągu dnia niż przed snem lub przed snem? Czy zielona herbata naprawdę wpływa na sen? Wyjaśnimy Ci wszystko !

Dlaczego zaleca się picie zielonej herbaty rano na pusty żołądek?

„Musisz pić wodę zaraz po przebudzeniu”: oto zdanie, które często słyszymy.  Po dobrze przespanej nocy nasz organizm nie jest nawodniony od kilku godzin. Podobnie jak po dobrej sesji sportowej, ważne jest nawodnienie „układu limfatycznego”, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Picie rano również ułatwia pobudkę. Pijąc budzimy nasz żołądek… a tym samym mózg. Jeśli wypicie dużej szklanki wody na pusty żołądek jest czasem nieprzyjemne, sztuczka polega na zastąpieniu wody filiżanką ulubionej zielonej herbaty. Połącz przyjemne z pożytecznym!

Jaką zieloną herbatę pić rano do śniadania?

Wśród zielonych herbat, które mogą sprawić, że zapomnisz o swojej bardzo ciepłej kołdrze i miękkiej poduszce, nie możemy polecić Ci lepszych niż seria Kusmi (ponieważ są ekologiczne, aromatyzowane i pakowane we Francji, pakowane w sposób przyjazny dla środowiska). Przede wszystkim każdy znajdzie coś dla siebie: Green Ginger Lemon BioSpearmint Green Tea Bio, Green Jasmin, czy nasza ulubiona o poranku „Lovely Morning”. Od Ciebie zależy, czy zmienisz i zmienisz poranną rutynę!

Jaką zieloną herbatę pić po posiłku?

W Kusmi zieloną herbatę spożywamy głównie po posiłkach ze względu na jej dobroczynne właściwości na trawienie. Jedna do dwóch filiżanek zielonej herbaty po posiłku zmniejszy dyskomfort jelitowy, wzdęcia i wyeliminuje toksyny. Najlepszą możliwą kombinacją jest zielona herbata z miętą, ponieważ wiadomo, że ułatwia trawienie i łagodzi skurcze związane z układem pokarmowym.

Czy powinieneś pić zieloną herbatę w ciągu dnia pracy?

Zdecydowanie! Bardzo dobrym pomysłem jest robienie przerw na herbatę w biurze. W przeciwieństwie do kawy, której działanie jest mocno pobudzające. Herbata jest łagodniejsza, ale jej działanie trwa dłużej. Uwalniana stopniowo w organizmie przez 6 godzin teina wpłynęłaby w ten sposób na zwiększenie koncentracji i zdolności zapamiętywania.  Kolejna cząsteczka obecna w herbacie, L-teanina, ma moc uspokajania. Wiadomo, że ten naturalny atut sprzyja relaksacji, relaksacji, zmniejsza objawy lęku. Niskokaloryczna lub bezkaloryczna zielona herbata może być również używana do uspokojenia głodu i ograniczenia podjadania.

Czy zielona herbata zakłóca sen? Czy to dobry pomysł aby pić ją przed snem?

Tak i nie, a przede wszystkim „to zależy”. Wpływ teiny na organizm jest wyjątkowy dla każdej osoby. Odczuwalna stymulacja, szybkość wchłaniania teiny i jej tolerancja różnią się w zależności od osoby. Niektórzy powiedzą, że nie mogą zasnąć po wypiciu filiżanki zielonej herbaty wieczorem, jeśli wypili zieloną herbatę po 17:00, to będą cierpieć na bezsenność… kiedy inni będą spać jak niemowlęta.

Dlaczego zielona herbata uniemożliwia zasypianie?

Ze względu na obecność teiny/kofeiny, które mogą zakłócać sen. Jeśli przez jakiś czas myśleliśmy odwrotnie, teina i kofeina to ta sama cząsteczka. Różnica między dwoma gorącymi napojami – najczęściej spożywanymi na świecie – wynika z faktu, że kawa zawiera znacznie więcej: trzy do czterech razy więcej niż w filiżance herbaty. To wyjaśnia stymulujące działanie kawy i po prostu pobudzające działanie herbaty. Obecna w liściach herbaty teina jest uwalniana po zanurzeniu w gorącej wodzie. Dlatego osoby wrażliwe unikają picia herbaty po pewnym czasie, aby uniknąć ryzyka bezsenności…

Jaką herbatę pić przed snem?

Jeśli należysz do osób wrażliwych na teinę, pod koniec dnia radzimy zdecydować się na białą herbatę, która zawiera jej mniej. Inna możliwość: wybieraj „czerwoną herbatę” lub rooibos. Nie zawiera teiny i nie bez powodu: nie są to liście drzewa herbacianego, ale krzew „rooibos”, należący do rodziny motylkowatych. Ostatnia opcja: wybieraj herbaty ziołowe wieczorem, bez kofeiny, złożone z dobroczynnych roślin. Niektóre napary antystresowe nawet pomogą Ci się uspokoić lub zasnąć, np. BeCool z werbeną i miętą pieprzową lub Lovely Night, mieszanka kwiatu lipy i werbeny.

Wieczorem można pić zieloną herbatę bez teiny

Aby przygotować „lekką herbatę z teiną”, po prostu zaparzaj ją po raz pierwszy przez minutę, a następnie wylej pierwszą wodę, która zawiera najwięcej teiny. Następnie przechowujemy tę samą herbatę (ta sama torebka/ tymi samymi liśćmi herbaty…), którą ponownie zaparzamy, w nowej gotującej się wodzie. Ten drugi napar będzie wtedy znacznie lżejszy w teinie, zachowując smaki naszej ulubionej herbaty.