Herbata bez teiny? Chcesz odkryć orzeźwiające napary bez teiny, które wieczorem nie przeszkadzają w zaśnięciu? W takim razie jesteś we właściwym miejscu! Oferujemy kilka alternatyw dla teiny, takich jak Rooibos oraz infuzje. Podpowiemy Ci także, jak zmniejszać ilość teiny w filiżance herbaty!

Co to jest “teina” ?

Chociaż przez pewien czas uważano, że się różnią, teina i kofeina to ta sama cząsteczka. Różnica między dwoma najczęściej spożywanymi napojami na świecie polega na tym, że kawa zawiera ich znacznie więcej: 3-4 x więcej niż filiżanka herbaty. To właśnie dlatego, kawa ma efekt pobudzający i ekscytujący, podczas gdy herbata po prostu stymulujący. “Wystarczy, aby nie zasnąć i zachować czujność podczas medytacji” – mówią niektórzy mnisi buddyjscy.
Teina znajdująca się w liściach herbaty uwalnia się po zanurzeniu ich w gorącej wodzie. Istnieją również duże różnice między różnymi rodzajami herbaty. Czarna herbata jest najbogatsza w teinę (zwłaszcza dlatego, że uwalnia ją szybciej), wyprzedzając zieloną i białą, uważaną za „najlżejszą”.

Po co pić herbatę bez teiny?

Podczas gdy pobudzający i energetyzujący efekt herbaty jest często poszukiwany i ceniony, niektórzy mogą chcieć uniknąć tego efektu. Tak jest w przypadku osób wrażliwych na teinę, które obawiają się, że będą miały problemy z zasypianiem. Efekt działania, szybkość wchłaniania teiny i tolerancja są unikalne dla każdej osoby. Kolejną grupą, która mogłaby dążyć do ograniczenia spożycia teiny, są kobiety w ciąży. Lekarze zazwyczaj zalecają ograniczenie spożycia do dwóch filiżanek herbaty dziennie. Również dzieci, które mają mniejszą masę ciała, mogą ograniczyć herbaty na rzecz infuzji bez teiny. Wreszcie, osobom z problemami z sercem lub żołądkiem można zalecić usunięcie teiny z diety. Tak więc dla wszystkich powyższych grup, które nie chcą rezygnować z przerwy na herbatę, rozwiązaniem jest herbata bez teiny.

Herbata bez teiny – Czym właściwie jest?

herbata bez teiny

Rooibos, czyli potocznie “czerwona herbata” to południowoafrykańska herbata bez teiny. Powodem jest to, że tak naprawdę nie jest to herbata, a krzew należący do roślin strączkowych… Rooibos jest narodowym napojem Republiki Południowej Afryki, a jego wpływ sięga daleko poza granice tego państwa ze względu na jego smak i wysoką zawartość przeciwutleniaczy. W Kusmi Tea proponujemy Almond Rooibos oraz Vanilla Rooibos. Teiny nie znajdziesz również w owocowych i ziołowych infuzjach.

Co ciekawe, teina nie rozprasza się dobrze w zimnej wodzie, więc mrożona herbata jest napojem o niskiej zawartości teiny. Na przykład w przypadku mrożonej zielonej herbaty miętowej będziesz musiał zaparzać organiczną herbatę miętową Kusmi przez dwie do trzech godzin w lodówce. Użyj około 2 do 3 łyżeczek herbaty na 1 litr zimnej wody. Następnie dodaj według uznania cukier, cytrynę, listki świeżej mięty itp.

Jak usunąć teinę z herbaty?

Przygotowanie herbaty „niskoteinowej” jest bardzo łatwe. Wystarczy najpierw zaparzać herbatę przez minutę, a następnie wylać pierwszą wodę, która zawiera najwięcej teiny. Do zalanych liści wlej ponownie wrzątek i zaparzaj herbatę dłużej. Zasadniczo cząsteczka teiny jest uwalniana, gdy liście wchodzą w kontakt z gorącą wodą. Drugi napar będzie wtedy znacznie lżejszy w teinie, zachowując przy tym smak Twojej ulubionej herbaty.