Po co zadowalać się zwykłą herbatą, skoro można uwydatnić jej smak odrobiną cytrusów? Oprócz przyjemności smakowej, cytryna ma wiele zalet. Opowiemy Ci wszystko o herbacie z cytryną i jej potencjalnych korzyściach.

Skąd pochodzi herbata z cytryną?

Trudno powiedzieć, kiedy ta dwójka spotkała się po raz pierwszy! Herbata pochodzi z Azji, a cytryna jest charakterystyczna dla basenu Morza Śródziemnego. To podczas przygotowania herbat mrożonych po raz pierwszy zaczęto dodawać cytrynę, podobnie jak miętę czy owoce, które nadają jeszcze więcej smaków. Ale wielu miłośników herbaty lubi też wrzucać plasterek cytryny do czajnika lub parującej filiżanki herbaty.

Jakie są zalety picia herbaty z cytryną?

Herbata z cytryną

Cytryna jest dobra! Bogata w witaminę C i słynie z właściwości detoksykujących: wspomaga trawienie i eliminację toksyn. Sama herbata zawiera przeciwutleniacze (katechiny), które mają korzystny wpływ na wzmocnienie układu odpornościowego i ochronę organizmu przed starzeniem się komórek i niektórymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Ale dwa powiązane elementy, co to daje? Wyobraź sobie, że badanie opublikowane w 2007 r.* sugeruje, że dodanie soku z cytryny (lub soku z limonki) zachowałoby dużą część przeciwutleniaczy herbaty… które w przeciwnym razie uległyby zniszczeniu. Rzeczywiście, zazwyczaj 80% katechin zostanie zniszczonych przez układ pokarmowy, zanim będą mogły przejść do krwi. Jednak podczas tego badania laboratoryjnego dodanie soku z cytryny zwiększyłoby liczbę cząsteczek przeciwutleniaczy we krwi.

Smakowe herbaty Kusmi

W Kusmi zdecydowaliśmy się aromatyzować nasze herbaty olejkami eterycznymi, pachnącą substancją, znaną ze swojego naturalnego pochodzenia, wytwarzaną przez określone rośliny lub owoce, którą można ekstrahować w postaci płynnej. To właśnie ta substancja nadaje smak większości naszych herbat cytrynowych.

Chcąc zaoferować Ci najlepsze możliwe składniki, wybraliśmy sycylijskie cytryny do aromatyzowania naszych herbat.  W Kusmi cytrynę można znaleźć w kilku mieszankach:

– nasz kultowy Detox, w którym towarzyszy mu ekologiczna trawa cytrynowa

– w niektórych naszych herbatach Earl Grey oraz w wielu innych mieszankach.

Jak zrobić domową herbatę z cytryną?

Herbatę z cytryną można spożywać przez cały rok. W zależności od upodobań, czy wolisz lżejsze, czy mocniejsze, możesz zdecydować się na zieloną herbatę z cytryną lub czarną z cytryną. Aby to zrobić, nic nie może być prostsze: wystarczy przygotować zwykłą herbatę, zanim dodasz łyżkę soku z cytryny na filiżankę. Miłośnikom ładnych prezentacji nie zabraknie plasterka cytryny, a lubiący słodycze dodają łyżkę miodu, aby nadać mu trochę krągłości, zrekompensować kwaskowatość lub złagodzić ból gardła. Chcesz zrobić sobie herbatę z cytryną następnego dnia? Do zaparzenia użyj tym razem skórki z cytryny.

Jakie herbaty cytrynowe oferuje Kusmi Tea?

Miłośnicy cytrusów nie omieszkają przetestować kilku flagowych herbat Kusmi. Najpierw ekologiczna imbirowo-cytrynowa zielona herbata, która łączy ciepło i śmiałość imbiru ze świeżością i spontanicznością cytryny. Organiczna herbata Detox, orzeźwiająca mieszanka zielonej herbaty, mate i cytryny. Organiczna Earl Grey Intense, czarna herbata połączona z mocą olejku eterycznego z bergamotki i pikantnymi nutami skórki cytryny. Albo organiczna herbata Anastasia, czarna herbata Earl Grey, z bergamotką, z nutą cytryny i kwiatu pomarańczy. Więc od czego zaczniesz?