Czy twoje serce kołysze się między zieloną herbatą a czarną herbatą? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, na jedno lub drugie. I odwrotnie następnym razem. Nawet jeśli, dla przypomnienia, zielona herbata i czarna herbata powstają z dokładnie tego samego: suszonych liści drzewa herbacianego (camellia sinensis). Fermentacja, odmiana, przygotowanie, czas zaparzania i korzyści różnią się. W dalszej części powiemy Ci więcej o różnicach między zieloną herbatą a czarną herbatą.

1. Różnica w procesie produkcyjnym

Jeśli w obu przypadkach liście herbaty będą zbierane w tym samym czasie i suszone, to metoda jest inna. Czarna herbata dłużej pozostanie na świeżym powietrzu, aby ulec naturalnemu utlenieniu. Podobnie jak w przypadku innych zebranych roślin, ekspozycja na tlen spowoduje ciemnienie tkanek. I odwrotnie, zielona herbata to herbata, której utlenianie zatrzymuje się po zebraniu. Aby to zrobić, liście są wystawione na ciepło – suchy upał w Chinach (ogień), wilgotny upał w Japonii (para) – aby zostać „zajętym”. Cel: zachowanie nienaruszonych właściwości poprzez blokowanie enzymów odpowiedzialnych za fermentację. To właśnie ta różnica w procesie parzenia herbaty będzie miała kilka konsekwencji, które są szczegółowo opisane poniżej.

2. Różnica w kolorze naparu

różnice między zieloną a czarną herbatą

Podsumowując, to poziom utlenienia decyduje o „kolorze” herbaty: biała herbata ulega bardzo nieznacznemu naturalnemu utlenieniu, zielona herbata nieco bardziej, podczas gdy czarna herbata ulega całkowitemu utlenieniu. A to gra na liściach herbaty i kolorze naparu. Zielona herbata da bladożółty do pomarańczowego napar, podczas gdy czarna herbata da ciemniejszy kolor, od bursztynu, przez czerwień do ciemnobrązowych tonów.

3. Różnica w smaku między herbatą zieloną a herbatą czarną

Chociaż istnieje bardzo duże odmian czarnych i zielonych herbat o wyjątkowych smakach, czarna herbata jest generalnie mniej gorzka niż zielona herbata ze względu na jej fermentację. Ma jednak intensywniejszy smak, bogatszy w aromaty i bardziej słodowy niż zielona herbata. Smak zielonej herbaty, świeższy, bardziej roślinny, może czasem przypominać ziemię lub skoszoną trawę.

4. Różnica w działaniu stymulującym

Ze względu na proces wytwarzania czarna herbata jest bardziej skoncentrowana w teinie (lub kofeinie, ponieważ jest to ta sama cząsteczka) niż zielona herbata. Jeśli szukasz przekonującego efektu na swój poziom energii, czarna herbata może dać Ci jej  zastrzyk. Dlatego herbata jest szczególnie doceniana rano przy śniadaniu. Mniej dotyczy to zielonej herbaty, która zawiera dwa razy więcej teiny niż czarna herbata. Mniej intensywna, dlatego polecana jest osobom wrażliwym na teinę, szczególnie pod koniec dnia, jeśli chcą mieć pewność, że spokojnie zasną… Ale efekt dopalacza to nie jedyna korzyść zdrowotna herbaty, dowiedz się  więcej poniżej!

5. Różnica w korzyściach zdrowotnych

Różnice produkcyjne wpływają na strukturę molekularną herbaty. Tak więc zielona herbata i czarna herbata nie mają takich samych korzyści dla zdrowia i organizmu.

Zielona herbata, której utlenianie zostało szybko zatrzymane, jest jedną z herbat (obok białej herbaty) zawierających najwięcej przeciwutleniaczy. Wysoka zawartość polifenoli (zwanych również katechinami) pomogłaby wzmocnić układ odpornościowy, walczyć z przedwczesnym starzeniem się komórek i zatrzymywaniem wody, jednocześnie zachęcając do eliminacji toksyn. Rzeczywiście, te przeciwutleniacze byłyby źródłem drenującej i moczopędnej mocy zielonej herbaty. Dodatkowo obecność L-teaniny wpływałaby na redukcję stresu, przynosząc efekt relaksujący.

Z drugiej strony czarna herbata ma inne właściwości zdrowotne. Wysoka zawartość teaflawin pomogłaby w walce z cukrzycą (reguluje poziom cukru we krwi), cholesterolem, bólami głowy i lękiem. Również bogata w L-teaninę działa na stany lękowe, podobnie jak zielona herbata.

6. Różnica w przechowywaniu

Należy zauważyć, że czarną herbatę można przechowywać w stanie nienaruszonym przez kilka lat, podczas gdy zielona herbata traci świeżość po 12-18 miesiącach (oczywiście pozostaje jadalna, ale mniej smaczna). Lepiej wtedy rozumiemy, dlaczego czarna herbata od dawna jest najczęściej spożywaną herbatą w Europie, w czasie, gdy liście herbaty podróżują z Indii, Japonii czy Chin…

W Kusmi nasze zielone i czarne herbaty są ekologiczne, a zatem pochodzą ze zrównoważonego i odpowiedzialnego rolnictwa. Możemy tylko zdecydowanie doradzić, aby systematycznie wybierać herbaty i napary z etykietami, które mają gwarancję, że są wolne od pestycydów i których rośliny są hodowane z poszanowaniem środowiska. Rzeczywiście, nazwa ta implikuje wprowadzenie licznych kontroli jakości podczas uprawy i produkcji herbaty. W ten sposób upewnisz się, że pijesz herbatę dobrej jakości i w pełni wykorzystujesz jej zalety.

I nie zapominaj, że zielona herbata i czarna herbata to nie jedyne dwa rodzaje herbaty! Rooibos, matcha, maté, biała herbata, herbata oolong, każdy znajdzie coś dla siebie. Od Ciebie zależy, czy odnajdziesz swoje szczęście!

Odkryj również:

Jak korzystnie czarna herbata wpływa na naszą skórę?
Kiedy najlepiej pić zieloną herbatę?

Wybór odpowiedniej herbaty: krótki słowniczek różnych rodzajów herbat